Radosno.pl od 2003 r. - Wesela - Imprezy firmowe - Wycieczki szkolne - Pobyty rodzinne

  • radosno_zima.jpg
  • panorama_lysa_karkonosze.jpg
  • panorama_kostrzyna.jpg
  • sala.jpg
  • skalne_miasto.jpg
  • samochody.jpg
  • panorama_lysa_sokolowsko.jpg

Zabytki

Skarby architektury

Krzeszów – Opactwo Cystersów

Najwybitniejszy zespół barokowy na Śląsku.
Kościół opacki to jedna z najpiękniejszych w świecie świątyń późnobarokowych. Z wieży można obejrzeć piękną panoramę okolicy. W ołtarzu głównym znajduje się prawdopodobnie najstarszy obraz w Polsce.

W kościele św. Józefa zobaczyć można piękny cykl fresków Michała Willmanna, najwybitniejszego śląskiego malarza epoki baroku, zwanego śląskim Rembrandtem.
W Mauzoleum Piastów Śląskich dwa piękne, gotyckie nagrobki Bolka I Świdnickiego i Bolka II świdnicko-jaworskiego. W okolicy znajdują się jeszcze 32 kaplice drogi krzyżowej oraz "Betlejem" - pałacyk na wodzie będący letnią rezydencją opatów.

Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Nazwane Dwunastoma Apostołami stanowią przykład unikatowej architektury będącej pozostałością tradycji tkackich tego regionu zaszczepionych przez Cystersów. W domach istnieją muzea wraz z warsztatami tkackimi i krosnami na których do tej pory wyrabia się tradycyjnie materiały.

 

Zapora wodna i Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Jedno z urokliwszych miejsc w Sudetach. Szczególnie pięknym jest widok z górującego nad jeziorem zamku Grodno.
Rzeka Bystrzyca przegrodzona jest tu tamą 44 m wys. Elektrownia wodna znajduje się nie tuż pod tamą, ale prawie 800 m dalej w Lubachowie. Można ją zwiedzać.

Podziemne Sztolnie - Walim, Osówka, Włodarz

Zespół podziemnych sztolni w rejonie Gór Sowich. Niemcy hitlerowskie wybudowały wiele kilometrów korytarzy hal i sztolni w których planowano umieścić fabryki zbrojeń, ośrodek badań nad Wunderwaffe lub jak podają inne źródła główną kwaterę Hitlera pod kryptonimem "Olbrzym". Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest przejażdżka pontonem, poszukiwanie skarbów lub podziemna wspinaczka. Osówkę zwiedza się w kaskach, z przewodnikiem. Dla grup szkolnych możliwość zorganizowania lekcji historii w terenie.

 

Zamek Książ

Obecnie obok Malborka i krakowskiego Wawelu to największy zamek w Polsce: ponad 400 sal o łącznej kubaturze 150 000 m sześć. W zamku ekspozycja wnętrz pałacowych, m.in. wspaniała Sala Maksymiliana z barokowym malowanym plafonem. Zwiedzać można samodzielnie lub z przewodnikiem. Dodatkowo można wspiąć się na najwyższą wieżę.

 

Andrzejówka

Schronisko Andrzejówka PTTK to turystyczne serce Gór Kamiennych. Drewniany budynek stylowego schroniska wzniesiono na urokliwej Przełęczy Trzech Dolin (799 m) nad Rybnicą Leśną. Stąd odchodzi wiele szlaków między innymi na Waligórę – najwyższy szczyt Gór Kamiennych. Z Sokołowska szlakiem ok. 45min.

 

Boumov - Opactwo Benedyktynów i Browar

Miasteczko należące niegdyś do Benedyktynów. Piękny rynek i najstarszy drewniany kościół w Czechach. Klasztor powstał w Średniowieczu. W okresie wojen husyckich klasztor był kilkakrotnie oblegany, niezdobyty dzięki mocnym murom. Przebudowany w szczytowej fazie baroku. Po II wojnie więzienie dla księży i zakonników różnych zakonów. Obejrzeć można także kościół klasztorny, zakrystię z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem, w którym znajduje się wystawa szat liturgicznych. W klasztorze utworzono ogromną bibliotekę, w której umieszczono około siedemdziesiąt tysięcy ksiąg. Browar jest jednym z najstarszych w Czechach. Zwiedzanie browaru i muzeum browarnictwa organizowane dla grup.

 

Kościół Pokoju w Świdnicy

Ewangelicki, drewniany kościół Pokoju w Świdnicy to jedyna obok kościoła w Jaworze taka budowla na świecie. Powstał po wojnach religijnych, gdy protestantom zabrano wszystkie kościoły i pozwolono wybudować tylko trzy: w Głogowie, Jaworze i Świdnicy, a do budowy mogli użyć jedynie drewna, słomy i gliny.
Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Świątynia może pomieścić 7500 osób. Bogaty barokowy wystrój – wnętrza z malowidłami z XVIII w. Tel. +(48-74) 852 28 14

 

Copyright © 2012 Radosno
Projekt: JJ
Wdrożenie: filanet.pl